دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397
 
 
 

 

 

 
 
 

اخبار برگزیده

اخبار استان

 
 
 

چشم پوشی روس ها از دلار در تجارت با ایران/روزنامه روس: این حرکتی فوق انقلابی است

  اعمال تحریم های غرب علیه روسیه چه پیامدهایی را به همراه خواهد داشت؟ اینک یکی از نتایج آن آشکار شده است: فعالیت شرکت های روسی که برای راه یابی به بازار ایران تلاش می کنند، به شدت افزایش یافته است.

روزنامه روسی پراودا نوشت: اعمال تحریم های غرب علیه روسیه چه پیامدهایی را به همراه خواهد داشت؟ اینک یکی از نتایج آن آشکار شده است: فعالیت شرکت های روسی که برای راه یابی به بازار ایران تلاش می کنند، به شدت افزایش یافته است. چشم پوشی از ارز دلار در محاسبات مربوط به خرید نفت ایران نیز محسوس شده است. این می تواند در سیستم پرداخت های بین المللی که در انحصار ارز امریکایی قرار گرفته، یک اثدام فوق انقلابی باشد.

به گزارش سرویس بین الملل «تیک» Tik.ir، بیست و یکم ماه مارس در ایران، روز عید نوروز بود. آیت الله علی خامنه ای، رهبر عالی ایران، در پیام تبریک خود به مناسبت فرا رسیدن سال نو و عید نوروز، سال 1393 هجری شمسی را سال اقتصاد و فرهنگ نام گذاری کرد.

ایران هنوز مانند سابق، تحت رژیم تحریم ها، البته تا حدودی ملایم تر قرار دارد. براساس توافقنامه امضا شده، ایران طی یک سال، در برنامه هسته ای خود عملا از عناصر دو منظوره ای صرفنظر خواهد کرد و همزمان با آن، تحریم های اقتصادی نیز طی مراحلی لغو خواهند شد. رئیس جمهور روسیه رویکرد سازنده تهران در مذاکرات با «گروه 1+5» را ستوده است. فعالیت سازنده مشترک آغاز شده است و برای روسیه بسیار مهم است که شانس پیش آمده را از دست ندهد.

در ایران امیدوارند که در تابستان پیش رو توافقنامه دائمی در رابطه با برنامه هسته ای منعقد شود و از این طریق، تحریم های اقتصادی اعمالی علیه جمهوری اسلامی ایران نیز لغو شوند (هنوز مبالغی از 60 تا 100 میلیارد دلار متعلق به ایران در بانک های خارجی بلوکه می باشند). دولت جمهوری اسلامی ایران رشد اقتصادی چشمگیری را (برای کشور) پیش بینی می کند.

در اواسط ماه مارس و در بحبوحه بحران اوکراین، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، طی یک تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، از جمله تصریح کرد که حل و فصل این بحران فقط بر پایه توجه بی قید و شرط به منافع و اراده مردم چند ملیتی تمامی مناطق این کشور میسر خواهد شد.

البته، این امر مهم است، اما ایران در فاصله دوری از دریای سیاه قرار گرفته است و این روسای جمهوری در حقیقت اوکراین را فقط برای تاکید بر «تمایل متقابل خود برای توسعه همکاری های فیمابین و اجرای پیگیر طرح ها و قراردادهای مصوبه» بهانه قرار داده اند.

اگرچه، به طور رسمی روسیه با تعداد کثیری از تحریم ها ارتباطی نداشته و ندارد، اما متاسفانه، بسیاری از سازمان های روسی در عرصه مالی و بانکی عملا به علت هراس از پیامدهای ناخوشایند برای خود، در این تحریم ها شرکت داشته اند.

اما با آغاز دور سوم ریاست جمهوری ولادیمیر پوتین، اوضاع رو به بهبود گذاشت. روی کار آمدن روحانی در ایران به عنوان رئیس جمهور جدید نیز فرایند های مثبت را سرعت بخشید و مذاکرات روسیه در خصوص همکاری اقتصادی گسترده آغاز شد، از جمله در خصوص صادرات نفت ایران به روسیه تا 500 هزار بشکه نفت در روز.

در حال حاضر، امریکا روسیه را نیز به اعمال تحریم ها تهدید می کند، اما اگر ما موفق به عملی کردن ساز و کار معامله پایاپای در محاسباتمان با ایران شویم، این یک اقدام بسیار موثر خواهد بود. و نتیجه آن پیدایش جهش عظیمی در سیستم روابط اقتصادی خارجی ما خواهد بود.

در حال حاضر، شرکت های روسی برای تثبیت موقعیت خود در ایران شانس خوبی به دست آورده اند، زیرا شرکت های غربی و ژاپنی به خاطر تحریم ها، جمهوری اسلامی ایران را ترک کرده اند. روسیه باید تا لغو کامل تحریم ها، به سرعت لوازم یدکی خود را به ایران صادر کند.

ایران - بازار عظیمی است و ما در حال حاضر، به غیر از چین رقیب دیگری در این کشور نداریم. اما این کشور نیز در فاصله دوری از ایران قرار گرفته و روسیه از طریق دریای خزر خطوط ارتباطی مناسبی را در اختیار دارد. ایرانی ها برای توسعه حداکثر روابط خود با روسیه تمامی تلاش خود را به کار بسته اند. ما باید به اتفاق ایران برای حل و فصل بسیاری از مسایل (مرتبط با حمل و نقل، صنعت صید ماهی، زیست محیطی و غیره) در حوزه دریای خزر که مواضع روسیه و ایران در آنها با هم بسیار نزدیکتر از مواضع دیگر کشورهای حاشیه دریای خزراند، اقداماتی به عمل آوریم.

ایران برای قبول سرمایه های روسیه در بخش نفت و گاز خود، از جمله پتروشیمی آمادگی دارد، هر چند هنوز سرمایه گذاری مستقیم کشورهای خارجی در این کشور قانونا ممنوع می باشد. و این بیشتر به صادرات گاز مربوط می شود که جمهوری اسلامی ایران بیشتر علاقمند اجرای طرح های سودآورتری در آن است تا صادرات مستقیم، برای مثال از طریق توسعه انرژی برق و صنعت آلومینیوم و یا تولید پلیمر.
البته طرح «خط گاز رسانی دوستی» به آسیای جنوبی – پاکستان و هند که انگیزه سیاسی دارد از این نظر مستثنی می گردد که به گفته پاکستان فقط وجود تحریم های اعمالی علیه ایران مانع از اجرای آن می شود. بهتر بود که شرکت های پیمان کار و پیشروی روسیه که در زمینه احداث سوپر گاز رسانی ها تجربه لازم را دارند، در این طرح عظیم مشارکت می کردند.

در حال حاضر، تحریم های اعمالی علیه ایران به طور کلی لغو نشده اند و تحقق معامله نفتی مورد نظر میان دو کشور ما می تواند به معنای انتقال نهایی به معاملات پایاپای و بدون استفاده از ارز دلار باشد که سازمان تجارت جهانی در خصوص آن نظر منفی دارد و روسیه نیز تا مدت های مدیدی از کاربرد این ساز و کار در معاملات با هر یک از کشور ها خودداری می کرد. و در صورتی که این ساز و کار در ارتباط با ایران به اجرا در آید، این اقدام در فعالیت های اقتصادی خارجی ما یک گام اصولا نوینی خواهد بود و مهم این است که این شانس را از دست ندهیم.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
 • هیچ نظری یافت نشد
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد