دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397
 
 
 

 

 

 
 
 

اخبار برگزیده

اخبار استان

 
 
 

بالاخره تکلیف سهام عدالت چه خواهد شد؟

يكي از طرح‌هاي پرطمطراقي كه دولت نهم كليد زد و آن را به ‏عنوان نشانه‏ايي از اقدام دولت براي كمك به قشر پايين جامعه دانست...

كي از طرح‌هاي پرطمطراقي كه دولت نهم كليد زد و آن را به ‏عنوان نشانه‏ايي از اقدام دولت براي كمك به قشر پايين جامعه دانست، طرح توزيع سهام عدالت و پرداخت سود ساليانه به دارندگان چنين سهامي بود.

پرداخت سود سهام عدالت یکی ازشیوه‌های بود که دولت نهم آن را ابداع کرد تا از این طریق هم سهم بخش تعاون در اقتصاد ایران را افزایش دهد  و هم عدالت اجتماعی افزایش یابد.

 به گفته مقامات مسئول تا پایان سال ۸۸، برای ۴۱ میلیون نفر دعوت‌نامه سهام عدالت ارسال شد که از این میان ۳۷ میلیون نفر برای دریافت سهام به شرکت‌های سرمایه‌گذاری مراجعه و ثبت‌نام کرده‌اند.

در‌‌ همان روز‌ها بود که مقداری سهام بین واجدین شرایط توزیع شد. بعد از آن اما در زمان انتخابات دهم ریاست جمهوری، حرف و حدیث‌های زیادی درباره توزیع انتخاباتی سهام عدالت رسانه‌ای شد. حرف و حدیث‌هایی که آن روز‌ها تکذیب می‌شد اما با گذشت نزدیک به 4 سال، سرانجام علی لاریجانی، رئیس مجلس  هشتم  هم به انتقاد از روند سهام عدالت  پرداخت و بسیاری از نمایندگان مجلس نیز شایعات در مورد توزیع این سهام را تایید کرده‌اند.

شهریورماه سال 90 نیز  رییس کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران صندوق تامین اجتماعی از سرنوشت نامعلوم سهام عدالت بازنشستگان خبر داد و در گفت‌و‌گویی، اعلام کرد : طی چهارسال گذشته فقط یک‌بار سود سهام عدالت به بازنشستگان پرداخت شده است. تا حرف و حدیث ها درباره تبلیغاتی بودن سهام عدالت  رنگ و بوی جدی تری به خود بگیرد.

در هر حال با وجود خبرهای مدام سازمان خصوصی سازی از پرداخت سود سهام عدالت و در حالی که در اوایل سال 91معاون سازمان خصوصی سازی ضمن پاسخ به برخی انتقادات شرکت های سرمایه گذاری استانی از ارایه پیشنهاد واگذاری سهام عدالت به یک دهک دیگر، امکان معامله سهام تا 5 سال دیگر و دستور ویژه رئیس جمهور برای پرداخت بدهی شرکت ها خبر داده بود،  بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه تاكنون تنها در يك مرحله و كمي قبل از انتخابات سال 1388 اولين مرحله سود سهام عدالت توزيع شده است و ديگر خبري از اين سود نيست.

بعد از آن هم در دولت دهم تکلیف سهام عدالت و سودش مشخص نشد تا همگان آن را حربه ای انتخاباتی بدانند که تنها کاربرد انتخاباتی داشت.

با روی کار آمدن دولت جدید، اواخر آبان ماه بود که خبر رسید با تصویب هیات وزیران ، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف شد نسبت به طراحی امکان خرید و فروش سهام عدالت اقدام کند.
حالا هم درحالي که رئيس سازمان خصوصي سازي صبر سه ساله را براي مشمولين سهام عدالت خواستار است، نائب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس مي‌گويد تا دو ماه ديگر انتظار سهامداران عدالت به پايان مي‌رسد و اين سهام قابليت خريد و فروش پيدا مي‌کند.

به این ترتیب؛ موضوع آزادسازي سهام عدالت اتفاقي است که رفته رفته به وعده و وعيد منجر شده است .

به گفته رئيس سازمان خصوصي سازي، در حال حاضر ارزش بازار سهام عدالت به نزديک يک صد ميليارد تومان رسيده و کل واگذاري‌هاي سازمان خصوصي سازي حدود 97 هزار ميليارد تومان است. با اين حال هنوز طرح آزادسازي سهام عدالت به تاييد در هيات دولت نرسيده و ما نيز وظيفه جديدي براي آزادسازي سهام عدالت نداريم. اگر اين وضعيت ادامه يابد بايد سه سال صبر کنيم که سود سهام تسويه شود.

پوري حسيني در خصوص ورود شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني به بورس گفت:‌ با توجه به شرايطي که بورس دارد هيچ يک از شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري استاني به طور کامل نتوانستند پروسه ورود به بورس را طي کنند و قطعا افت بورس در ارزش سهام عدالت تاثيرگذار بوده است؛ چرا که بخشي از سهام عدالت متعلق به بورس است و بديهي است زماني که بورس دچار افت مي‌شود در پرتفوي سهام عدالت نيز تاثيرگذار است.

بنابراين ارزش سهام عدالت از رقم برآوردي که قبلا 102 هزار ميليارد تومان عنوان شده بود به کمتر از 92 هزار ميليارد تومان تنزل پيدا کرده است. از طرف ديگر تعداد مشمولين به صورت دقيق مشخص نيست و نه صورت کسر شفاف و روشن است و نه مخرج آن.با این ترتیب  اگر زماني صورت و مخرج شفاف شود آن روز محاسبات مان معنا پيدا مي‌کند.

بر اساس اين گزارش؛ نامشخص بودن ارزش برگه‌هاي سهام عدالت هم از ديگر دلايل تاخير در آزادسازي آن است، تا جايي که رئيس سازمان خصوصي سازي مي‌گويد: ارزش اسمي اين برگه‌ها براي ما ناشناخته است و اگر برآورد قبلي 2.2 ميليون تومان اعلام شده بود در حال حاضر ارزش آن به کمتر از 9/1 ميليون تومان رسيده است.

با اين حال، نايب رئيس کميسيون اقتصادي مجلس از آماده مجلس براي آزاد سازي سهام عدالت اشاره کرده است و گفت: اگر موضوع آزادسازي معاملات سهام عدالت مصوب شود مي‌توان تا خرداد ماه آن را نهايي کرد تا مردم بتوانند در بورس اين سهام را خريد و فروش کنند.

محمدرضا پورابراهيمي داوراني افزود: موضوعات تحقيق و تفحص و همچنين آزادسازي معاملات سهام عدالت در مجلس در حال پيگيري است. دولت هم موضوع آزادسازي معاملات سهام عدالت را پيگيري مي‌کند و قرار شده در اين زمينه پيشنهاد خود را تا اوايل خرداد به مجلس ارائه کند.

اين نماينده مردم در مجلس نهم تصريح کرد: البته براي آزادسازي خريد و فروش سهام عدالت بايد موضوع تسويه بهاي اين سهام از محل سود آن و همچنين کمک بلاعوض دولت در اين زمينه مشخص شود.وي گفت: بايد بتوان مالکيت قانوني سهام عدالت را مشخص کرد تا معاملات اين سهام بطور صحيح انجام شود. همچنين طرح تحقيق و تفحص سهام عدالت در کميسيون اقتصادي تصويب شده است و در دستور کار صحن مجلس قرار گرفته است و نتايج آن در ماههاي آتي مشخص مي‌شود.

پورابراهيمي ادامه داد: نحوه انتصاب و عزل اعضاي هيأت مديره تعاوني‌هاي سهام عدالت، پرداخت‌هاي صورت گرفته به اعضاي هيأت مديره و موضوعات ديگر در تحقيق و تفحص بررسي مي‌شود.

 وي گفت: زمان آزاد سازي معاملات سهام عدالت پس از تحقيق و تفحص از سهام عدالت و ارائه گزارش مرتبط بررسي و اعلام مي‌شود.

گفتنی است، سال گذشته بود که با روی کار آمدن دولت روحانی تحقیق و تفحص از سهام عدالت در مجلس کلید خورد.

ماجر هم از این قرار بود که بر اساس اخبار رسیده کمیسیون اقتصادی مجلس، تحقیق و تفحص از سهام عدالت و شرکت‌های سرمایه‌گذاری سه بانک را به طور جداگانه تصویب کرد.

 عاشوری نماینده فومن و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این خصوص گفته بود: طبق دستور، بررسی تحقیق و تفحص از عرضه سهام عدالت در دستور کار بود که کلیات آن رای آورد.

به نظر می رسد با انجام شدن تحقیق و تفحص مانند ماجرای تامین اجتماعی پشت پرده های زیادی از ماجرای سهام عدالت رونمایی خواهد شد هر چند که این اقدام تا کنون صورت نگرفته است.

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
 • هیچ نظری یافت نشد
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد