دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397
 
 
 

 

 

 
 
 

اخبار برگزیده

اخبار استان

 
 
 

حزب «یکتا» روی ریل احمدی‌نژاد

به نظر می‌رسد اگر اتفاق خارق‌العاده‌ای رخ ندهد، یکتا بتواند به عنوان یک حزب جدید جای خود را در میان اصولگرایان باز کند. هرچند که بعید است افزوده شدن یکتا به اصولگرایان بتواند کمکی به ترمیم انشقاق و چندپارگی این جریان سیاسی شود.

عصر روز دوشنبه مورخ 25/3/94 محله قدیمی سرچشمه تهران میزبان یاران محمود احمدی‌نژاد بود. یارانی که این روزها بعضا مغضوب اصولگرایان هم شده‌اند و گهگاه خبر دادگاهی شدن یا بازداشت یکی از آن‌ها به گوش می‌رسد، در قالب اولین نشست سراسری یاران کارآمدی و تحول ایران اسلامی کلید خورد. این روزها واژه «یکتا» سوال برانگیز شده است. برخی رسانه‌ها از آن به عنوان یک حزب یاد می‌کنند و برخی دیگر با عنوان جبهه یا یک گعده غیر رسمی. اما تحرکات یکتا بیشتر منطبق بر آرایش‌های مرسوم انتخاباتی است و احتمالا سعی دارد در آینده به یک حزب سیاسی تبدیل شود. یکتا از همان آغاز به سبک سنتی حلقه احمدی‌نژاد و بدون دریافت مجوز از کمیسیون ماده ده احزاب وزارت کشور اقدام به اعلام موجودیت و شروع فعالیت‌های تشکیلاتی کرد. مقدمه این اعلام موجودیت هم سفرها و سخنرانی‌های محمود احمدی‌نژاد بود که در چند شهر انجام گرفت. برخی معتقد بودند که بازداشت حمید بقایی در فعالیت تشکیلاتی یاران احمدی‌نژاد خلل وارد می‌کند اما اینچنین نیست و به نظر می‌رسد که با همان مدل رفتاری احمدی‌نژاد، یکتا جسورانه عمل خواهد کرد. برخی شنیده‌ها نیز حاکی از این است که جبهه یکتا ترکیبی از حضور برخی چهره‌هایی است که در دیگر تشکل‌های اصولگرا قرار دارند.

 

افرادی چون آیت‌ا... موحدی کرمانی، محمد نجار وزیر سابق کشور، مسعود زریبافان معاون رئیس جمهور و رئیس سابق بنیاد شهید، حاجی‌بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش، محمدناظمی اردکانی رئیس سابق سازمان ثبت‌احوال، کامران دانشجو وزیر سابق علوم، مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران، محمد زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، لطف‌الله فروزنده معاون دولت دهم، طریقت منفرد وزیر سابق بهداشت، سید مهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس، رضا واعظ آشتیانی عضو سابق هیئت مدیره استقلال، سیدمحمد حسینی وزیر سابق ارشاد، محمد عباسی وزیر سابق ورزش، سید علی طاهری نماینده مجلس، حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی معاون دولت دهم، عباسی وزیر سابق تعاون در این نشست حضور داشتند. احتمالا موسسین و حلقه اصلی یکتا نیز متشکل از همین افراد باشد.

 

طبق خبری که خبرگزاری‌های اصولگرا منتشر کردند، حمیدرضا حاجی بابایی، وزیر سابق آموزش و پرورش دبیر موقت تشکل یکتا شد. مشخصا برخی از افراد حاضر در یکتا پیش‌تر از جدایی خود از احمدی‌نژاد گفته بودند اما برخی دیگر نیز از جمله نزدیکان و حامیان احمدی‌نژاد هستند. از این لحاظ شاید بتوان یکتا را نسخه حزبی دولت احمدی‌نژاد منهای مشایی دانست که شاید از این رهگذر بتواند خود را در فضای سیاسی رسمی ایران جا بیندازد. این اقدامات بیش از هر چیز نشان می‌دهد که یاران احمدی‌نژاد از کمای سیاسی خارج شده و سعی دارند خود را به سطح یک سیاست ایران بازگردانند.

 

مواضع یکتا از زبان سخنگو

 

حمیدرضا حاجی‌بابایی سخنگوی جبهه «یکتا» عصر امروز طی سخنانی در اولین نشست سراسری جبهه «یکتا» که در مجتمع سرچشمه تهران برگزار شد اظهار داشت: تاریخچه حرکتی که امروز شاهد هستید به یک سال و نیم قبل بر می‌گردد که دوستان دور هم جمع شده‌اند و با هم گفت‌وگو کردند و به این جمع‌بندی رسیدند که ما در برابر نظام و انقلاب مسئولیت خطیری را برعهده داریم.

 

وی افزود: فرقی نمی‌کند که مسئولیت اجرایی برعهده داشته باشیم و یا تکلیف شرعی و ولایی. هر دوی اینها تکلیف هستند و همین دلیل این شد که ما و هزاران مدیر را در سراسر کشور نیروهای نخبه و فرهیخته که به ولایت و شهدا عشق دارند احساس مسئولیت کنیم.

 

سخنگوی جبهه «یکتا» با تأکید بر اینکه اقدامات عملی بر اساس مبانی فقهی و ولایت فقیه برای ملت قابل قبول است، گفت: باید همه نیروها با انگیزه و قدرتمندتر از گذشته در میدان باشند و با نگاه نقد منصفانه به ملاک‌ها و معیارهای تعیین شده توسط رهبری اعمال خود را محک بزنند.

 

وی ادامه داد: به همین دلیل با فکر و اندیشه‌ای که دوستان با کمک دوستان ارشد داشتند به این نتیجه رسیدند جبهه‌ای را تحت عنوان گفتمان یاران کارآمدی و تحول ایران اسلامی در سراسر کشور شکل دهند.

 

به اعتقاد حاجی‌بابایی جبهه «یکتا» گفتمان برخاسته از گفتمان امام و رهبری است و برای همه نیروهای ولایتمدار در کشور تکلیف آور است. تکلیفی از نوع غواصان کربلای 4.

 

سخنگوی جبهه «یکتا»، خاطرنشان کرد: امروز در کشور به همه تکلیف، مسئولیت، مردم‌داری، خدمت‌گزاری و پیروی از آرمان‌های شهیدان است و این مجموعه تنها امام خامنه‌ای را به عنوان ملاک و معیار در کشور می‌شناسد و از پیش به همه سؤالات مقدر پاسخ داده می‌شود.

 

حاجی‌بابایی با طرح این پرسش که شاید از ما بپرسند که نظر شما در مورد این حزب این شخص و یا گروه چیست،‌ گفت: قطعاً‌ میزان هماهنگی، پیروی و ولایت‌مداری آنان، نظر ما را در مورد گروه‌ها و افراد مشخص می‌کند، بنابراین همه سؤالات در این رابطه پاسخ داده شده است.

 

حاجی‌بابایی اظهار کرد: جمعی از یاران و خدمت‌گزاران مردم در دولت نهم و دهم با توجه به انگیزه ملی - دینی و بهره‌مندی دانش و تجارب ترجیح منافع ملی به منافع فردی، عزت و اقتدار ملی بر اساس کارآمدی نظام تقویت دستاوردهای انقلاب اسلامی ضرورت برخورداری مردم از خدمات کریمانه و زندگی شرافتمندانه، و شرایط خطیر حاکم بر منطقه و جهان این جبهه را راه اندازی کردند.

 

وزیر آموزش و پرورش در دولت دهم ادامه داد: از تمامی نیروها و دلسوزان سراسر کشور را به همکاری در این حرکت عظیم الهی برای عمران و آبادانی ایران اسلامی دعوت می‌کنیم.

 

حاجی‌بابایی با تأکید بر اینکه بزرگترین میراث امام(ره)، ولایت مطلقه فقیه است، گفت: امروز ولایت مطلقه فقیه در دستان با کفایت رهبر معظم انقلاب که مستند به عقل و شرع بوده و موجبات عزت و سربلندی کشور را با مدیریت قدرتمندانه و الهی خود رقم زده است.

 

وی حمایت از مظلومان و جبهه گسترده مقاومت به ویژه فلسطین، سوریه، لبنان، عراق، یمن و حمایت از آزادیخواهان جهان و صیانت از هویت دینی و ملی را از دیگر اصول این میثاق و جهاد مقدس دانست.

 

وی خاطرنشان کرد: اعتقاد داریم که اداره کشور به عنوان بخش علمی مبانی انقلاب باید در جهت طراز آرمان‌های معنوی، عقلانی، و الهی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد. در این صورت می‌توان به عنوان الگوی عینی همانند مبانی نظری قابل ارائه به جامعه بشری باشد و نتیجه این پذیرش منطقی و معقول الهام‌بخشی، بیداری و تحولات جهانی است و زمینه ظهور منجی عالم بشریت را فراهم می‌سازد.

 

حجت‌الاسلام تقوی: خوشحالم

 

حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی قائم‌مقام جامعه روحانیت مبارز عصر دیروز در اولین همایش "جبهه یکتا"، گفت: آقایانی که در تشکل حضور دارند و مسئولیت گرفته‌اند باید تمام و کمال مسئولیت‌شان را انجام دهند و به سمت هدف بزرگ خود حرکت کنند.

 

وی اضافه کرد: تشکل‌هایی که خود را اسلامی معرفی می‌کنند باید اخلاق‌مدار باشند. عده‌ای اعتقاد دارند سیاست با اخلاق در تضاد است که سیاست اسلامی این را قبول ندارد. اخلاق باید در همه مقولات زندگی حکمفرما باشد. پیامبر اسلام(ص) برای این مبعوث شد که مکارم اخلاق را ترویج کند.

 

حجت‌الاسلام تقوی تاکید کرد: باید روحیه انقلابی خود را حفظ کنیم. ما انقلابی هستیم و دست از شعارهای انقلابی‌مان برنمی‌دازیم. روحیه انقلابی یعنی حرکت بر محور ولایت، خودباوری، اعتماد به نفس و ایستادگی در برابر ظالمان. ما چنین مردمی هستیم. در روحیه انقلابی باید محکم در برابر فضاسازی‌ها بایستیم و حرف خود را بزنیم و قوی باشیم.

 

قائم‌مقام جامعه روحانیت مبارز خاطرنشان کرد: اختلاف سلیقه وجود دارد، اما باید بر اصول تمرکز کنیم. به گفته رهبر معظم انقلاب تحجر در همه جا حتی در سیاست هم هست. باید هر حرف حقی را که شنیدن تصدیق کنیم، حتی اگر از حزب خودمان نبود و اگر از هم حزبی خود حرف باطلی شنیدیم باید آن را رد کنیم.

 

عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: شهید بهشتی در صحبت‌های خود پیرامون اخلاق حزبی صحبت‌ها و بیانات زیادی دارند، مثلا حزب مرکز عبادت است. نباید بر مسائل تشکیلاتی تحجر داشته باشیم. تحجر سیاسی یک آفت است که تفاوت بین تشکل‌های اسلامی و غیراسلامی را مشخص می‌کند. باید این تحجر از بین برود.

 

حجت‌الاسلام تقوی در پایان گفت: نباید از موانع ترسید. نباید عجله کنید، اما از طرفی نباید فرصت‌ها را نیز از دست بدهید. بسیار خوشحالم که جمعی از مدیران و کارشناسان ارشد دور هم جمع شده‌اند و منبع تجربه هستند و می‌توانند به جامعه خود خدمت کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: اصطلاحات بسیار خوب است، زیرا تقسیم‌بندی‌های فکری و شاخصه‌های رفتاری را به خوبی نشان می‌دهد، مثلا رهبر انقلاب اصطلاح‌سازی کردند و واژه مردم‌سالاری دینی را در برابر دموکراسی غربی رواج دادند یا همین اصطلاح اصولگرایی. اصطلاح‌سازی بسیار مهم است و انسان‌ها را معرفی می‌کند حوزه‌های تفکر انسان‌ها را اصطلاحات مشخص می‌کند. باید بسیار دقت کنیم و همیشه در مسیر حق گام برداریم.

 

حقیقت‌پور: احمدی‌نژاد به دنبال تشکیل جبهه است

 

با توجه به عدم پذیرش احمدی‌نژاد در جبهه اصولگرایان، به نظر می‌رسد که احمدی‌نژاد قصد دارد تا با ایجاد تشکل‌ جدید به تدریج یک جبهه سیاسی تازه به فضای سیاسی ایران اضافه کند و خود نیز در قامت رهبر آن ظاهر شود. در این رابطه منصور حقیقت‌پور، نماینده اصولگرای مجلس گفت: تصور می کنم حلقه احمدی نژاد به دنبال ایجاد جبهه سیاسی است نیاز دارد، چند جریان راه اندازی کند تا به هدف نهایی دست یابند.

 

غلامعلی حداد عادل از جمله کسانی است که به یکتا نگاهی مثبت دارد. وی درخصوص تشکیل جبهه یکتا گفت: بنده می‌دانم که برخی از مدیران دولت قبل تصمیم گرفته‌اند که توانایی‌ها و تجارب خود را در خدمت انقلاب قرار دهند. او در پاسخ به این پرسش که آیا جبهه یکتا می‌تواند برای وحدت جریان اصول‌گرایی کارآمد باشد، گفت: بله.

 

نسخه دوم پایداری

 

برخی از فعالین اصولگرا یکتا را با یک تفاوت مهم نسخه دوم پایداری می‌دانند. یک سایت اصولگرا درباره اعضای این تشکل نوشت: «این افراد تا کنون در خصوص مسائل مهم سیاسی، موضعی مخالف محمود احمدی نژاد اتخاذ نکرده اند یا به عنوان منتقد او شناخته نشده اند. آنها حتی با اسفندیار رحیم مشایی نیز اختلاف آشکاری نداشته اند، این در حالی است که اعضای جبهه پایداری در ظاهر، منتقد برخی رفتارهای احمدی نژاد و مشایی به شمار می روند، هرچند عملا راهی جز رییس جمهور سابق را انتخاب نکرده اند. دیدار اخیر اعضای جبهه یکتا با آیت الله مصباح یزدی، این نظریه را که "یکتا" نسخه دیگری از "پایداری" است، تقویت کرده است. »

 

محمد حسینی، وزیر سابق ارشاد از جمله اعضای حلقه اول یکتا است. اظهارات او نشان از ساختار سازی در یک عملیات تشکیلاتی دارد. وی می‌گوید: پیش‌نویس اساسنامه‌ و ساختار تشکیلات جبهه یکتا تهیه شده و پس از اظهار نظر اعضا نهایی خواهد شد لذا تقسیم کار و مسئولیت‌ها در آینده مشخص می‌شود.

 

وی از استقبال بزرگان اصولگرا از تاسیس این تشکل خبر داد و گفت: مابا آیت‌الله موحدی کرمانی، آیت‌الله مصباح یزدی، آیت‌الله نوری همدانی، آیت‌الله یزدی و آیت‌الله حسینی بوشهری در رابطه با شکل‌گیری جبهه یکتا صحبت کرده و از نقطه‌ نظرات و رهنمود‌های این بزرگواران استفاده کرده‌ایم.

 

به گفته حسینی، فعالیت جبهه یکتا محدود به تهران نیست و در همه استانها، شهرستان‌ها و حتی در بخش‌ها افرادی که در گذشته مسئولیت‌های اجرایی داشته‌اند، می‌توانند به این مجموعه بپیوندند.

 

به نظر می‌رسد یکتا بتواند به عنوان یک حزب جدید در میان اصولگرایان مطرح شود. هر چند که بعید است افزوده شدن یکتا به اصولگرایان بتواند کمکی به ترمیم انشقاق و چندپارگی این جریان سیاسی که در میان مردم جایگاه چندانی ندارد کند.

 

بیانیه اعلام موجودیت یکتا

 

تشکل یکتا با عضویت جمعی از فعالین سیاسی نزدیک به محمود احمدی‌نژاد عصر دیروز در اولین نشست سراسری خود به صورت رسمی و با صدور بیانیه‌ای اعلام موجودیت کرد. در این بیانیه آمده است: «نشر و توسعه فرهنگ دینی و نظام مردم سالار اسلامی و تقویت وفاق ملی را وظیفه‌ای مهم دانسته صراحتاً می‌گوییم در تشکیل و پیوستن به این مجموعه با هیچ فرد یا گروهی وابسته نبوده، به جز به دین اسلامی، امام، رهبری و شهیدان گرانقدر، خود را وامدار کسی نمی‌دانیم. افراد و خادمان گذشته و حال را با معیارهای ولایت پذیری، دلسوزی، کارآمدی، خدمت خالصانه برای ملت، عدالت ورزی و عزت آفرینی در صحنه‌های داخلی و خارجی می‌سنجیم. در تصمیمات کلان، همگرایی با اندیشه ولایت مدارانه اصولگرایان و همراهی با روحانیت دلسوز و انقلابی کشور را شرط مهم انسجام و موفقیت همه عناصر متدین کشور می‌دانیم. ارتقای کارآمدی را عزم این جبهه وحدت بخش نیروهای خدومی می‌دانیم که با تلاش و ایمان راسخ، خدمت در جمهوری اسلامی را افتخار دانسته، سخت کوشی و دلسوزی برای ملت، توجه به محرومیت‌ها و اقشار ضعیف فداکار کشور و اهتمام به شعارهای امام و رهبری و تکریم شهدا و ایثارگران نظام و مشی عدالت ورزی را سرلوحه کارشان دانسته‌اند. همه آحاد جامعه باید به هر طریق تلاش کنند. همچنان کشور و ملتی سربلند و متعالی داشته، با پرهیز از هرگونه تشنج‌آفرینی و تفرق، فقط گوش به رهبری دلسوز امت بوده و با تجمیع اندیشه‌های خلاق و عالمانه مشکلات مردم مخصوصاً معیشتی و رفع سایر مذایق جامعه از جمله بیکاری و گرانی و تورم را در برنامه‌های اصولی خود قرار داده، شرایط تحول آفرینی را در کارآمدی ساختار حکومتی و ارتقای سطح کیفیت زندگی مردم فراهم کنیم. معتقدیم تنها راه رشد و توسعه همه جانبه توجه به ظرفیت‌های ارزشمند داخلی و اتکای به جوانان کشور و توانمندی‌های این ملت شهید پرور است. هرگونه وادادگی و تزلزل در مقابله با استکبار جهانی و اذناب آن را سم مهلکی دانسته که فقط موجبات تجری دشمنان ملت را فراهم خواهد نمود. لذا با معرفی روحیه شجاعانه ملت صلح‌طلب و شجاع ایران اسلامی از همه دستاوردهای این کشور، از جمله سرمایه‌های علمی و هسته‌ای نظام باید دفاع نموده، با تنش زدایی و بصیرت، راه عزت آفرین ملت را که در آرمان امام شهدا و رهنمودهای خردمندانه رهبر معظم انقلاب نشان داده شده است، تقویت نماییم. یاد و خاطره بنیانگذار انقلاب اسلامی، امام راحل(ره) را گرامی داشته، معتقدیم وصایای بلند آن یار سفرکرده انقلاب و رهنمودهای خردمندانی ولی امر مسلمین جهان عالی‌ترین پیام عزت بخش ملت و ضامن استقلال و رشد همه جانبه خواهد بود. باید تلاش نمود با اجرای عالمانه اقتصاد مقاومتی پیچ تاریخی درحال عبور را با عزت و سربلندی پشت سرگذاشته و با بصیرت افزایی انقلابی بر مکر و حیله دشمنان این ملت فائق آییم. تشکیل این مجموعه برای وحدت آفرینی و انسجام نیروهای مومنی است که همواره سرباز ولایت و خادم ملت هستند و آگاهانه مدافع دستاوردهای نظام و راه امام و شهدا هستند. بنا دارند با نقد منصفانه و عالمانه و ارائه فکر و برنامه از دولت و سایر متولیان کشور حمایت نموده و با حضور فعال در صحنه، آگاهی‌بخشی، امیدآفرینی، کارآمدی و تحول را دنبال کنند. در خاتمه اذعان داریم که بعد از حفظ نظام هیچ امری مهمتر از خدمت به این مردم عزیز و صبور نیست.»

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
 • هیچ نظری یافت نشد
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
 • لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد
  لحظات دل انگيز غروب و طلوع خورشيد